Automatizálás és mesterséges intelligencia a jogalkalmazásban. Veszély vagy lehetőség?

Meghívó

A Nemzeti Közszolgálati Egyetem Információs Társadalom Kutatóintézete, és a Magyar Jogász Egylet Jogi Informatikai és
Polgári Eljárásjogi Szakosztályai tisztelettel meghívják az

című műhelybeszélgetésre

Időpont: 2019. október 31. 16.00 – 19.00
Helyszín: Budapesti Ügyvédi Kamara díszterme, 1054 Budapest, Szalay u. 7.

***

Egyre több helyen halljuk, hogy a mesterséges intelligencia (MI) már kopogtat az ajtónkon, és hamarosan átvehet tőlünk egy sor olyan feladatot is, amelyet még nem is olyan régen magas szintű jogászi tevékenységnek véltünk. Az USA-ban a szerződések szövegezését már MI támogatja, MI vizsgálja át a cégek dokumentumait, szerződéseit egy cégvásárlás, vagy egy perre történő bizonyíték-gyűjtés során. MI készít előrejelzéseket bírói ítéletekről és bűnelkövetők jövőbeli viselkedéséről. MI segítségével készül a bírákról és a jogi képviselőkről személyiségprofil, jogi chatbotok adnak tanácsot az ügyfeleknek. Hogy a jelenség mennyire közvetlenül érint bennünket jól illusztrálja, hogy nemrég a francia parlament egy olyan törvényt fogadott el, amely az igazságügyi reform (!) részeként megtiltotta a bírák és bírósági dolgozók ilyen jellegű profilírozását.
Műhelybeszélgetésünkön, azon kívül, hogy szeretnénk tisztábban látni az MI jelenlegi szabályozásával és a hazai helyzettel kapcsolatban, kicsit mélyebbre is szeretnénk leásni, és megérteni hogy valójában milyen technológiák is „hajtják” ezeket az alkalmazásokat. Mi az a gépi természetes nyelvfeldolgozás? Hogyan használják a gépi tanulást és a neurális hálót a jogi szférában? Mit tudnak ezek az alkalmazások és mire nem képesek?
Arra is kíváncsiak vagyunk, milyen termékek, szoftverek vannak jelenleg a piacon, és alkalmaznak-e, vagy terveznek-e bevezetni a magyar jogalkalmazók ilyen élenjáró technológiákat, és ha igen milyen területeken?

***

16.00 – 16.20 Klein Tamás (Károli Gáspár Református Egyetem)
A mesterséges intelligenciára vonatkozó jogi szabályozás kihívásai: Robotjog vagy emberjog?

16.20 – 16.40 Udvary Sándor (Károli Gáspár Református Egyetem)
Az eljárásjog automatizálása és ennek határai

16.40 – 17.00 Ződi Zsolt (NKE)
Mit is tiltottak be Franciaországban és vajon miért? (A bíró- és ügyvédprofilozókról)

Kávészünet

17.20 – 17.40 Vadász Pál (NKE)
Betekintés a jogi informatika boszorkánykonyhájába

17.40 – 18.00 Osztovits András (OBH)
Automatizálás és digitalizálás a magyar bíróságokon

18.00 – 18.20 Homoki Péter (Homoki Ügyvédi Iroda)
A nyelvi feldolgozás eszközei az ügyvédi munkában. Mit, hol és mikor használhatunk?

Vita, hozzászólások

19.00 A műhelybeszélgetés vége

***

A részvétel a műhelybeszélgetésen mindenki számára nyitott, de előzetes regisztrációhoz kötött. Regisztrálni 2019. október 25-ig lehet a zodi.zsolt@uni-nke.hu címen.

Meghívónk pdf formátumban is letölthető.