Szervező: NKE Információs Társadalom Kutatóintézet
Időpont: 2023. április 26. (szerda) 15:00–17:00
Helyszín: A műhelyvita hibrid formában kerül megrendezésre. Fizikai jelenlét: NKE Szárnyépület (Budapest, Ludovika tér 2, 1083), John Lukacs Társalgó. Online: MS Teams. A workshop Teams linkjét az esemény előtt e-mailben küldjük el a regisztrált résztvevőknek.
Regisztráció: https://ludevent.uni-nke.hu/event/2768/
Az adathasznosítás jelentősége soha nem volt akkora az emberiség történetében, mint most. Az információ falása ma már nem csak emberi, hanem (ember generálta) gépi szükséglet is.
A szerzői jog lényege annak a kényes egyensúlynak a biztosítása, amely egyrészt a tehetség és az ihlet kibontakoztatása, a kreatív tartalmakba való befektetések védelme, másrészt a társadalomnak az ismeretek és a kultúra iránti szükséglete között húzódik. Alkotásösztönző és adathasznosítási akadály.
A workshop célja olyan dilemmák megvilágítása, amelyek a napjaink kulcsfontosságú fejlesztéseihez elengedhetetlen adathasznosítás és az európai gazdasági érdekek szempontjából szintén hatalmas jelentőségű szerzői jogi védelem frontvonalán húzódnak. Szó lesz itt az európai adatstratégiáról, a kutatások és publikációk hozzáférhetőségéről, valamint az MI fejlesztésekhez szükséges adatbányászat és webaratás szerzői jogi kereteiről, és persze a gépi alkotások jogi megítéléséről.
A kérdések körüljárásában az Európai Bizottság adatstratégia-alkotásáért és végrehajtásáért felelős szervezeti egységének képviselője, a BME és a Szegedi Tudományegyetem két szakértő oktatója és a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala egyik munkatársa lesz segítségünkre, az eszmecserét pedig az NKE ITKI kutató munkatársa moderálja.
PROGRAM
15:00-15:10 Köszöntő, bevezető gondolatok
Lábody Péter, NKE Információs Társadalom Kutatóintézet
15:10-15:30 Az Európai Unió adatstratégiája es annak végrehajtása – szerzői jogi szemmel
Tóth Andrea, Európai Bizottság, DG CNECT, Directorate for Data
15:30-15:50 Adatrepozitóriumok, open access publikálás teljesülése adatigényes kutatásokban
Grad-Gyenge Anikó, tudományos és innovációs dékánhelyettes, Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
15:50-16:10 Fejlesztés, tanítás, generálás – szerzői jogi kérdések a generatív AI jelensége körül
Csősz Gergely, osztályvezető, Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala, Szerzői Jogi Főosztály
16:10-16:30 Barát vagy ellenség? A generatív AI gépi tanulásának szerzői jogi kihívásai
Mezei Péter, egyetemi tanár, Szegedi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Kar
16:30-17:00 Kérdések és válaszok