Az Információs Társadalom Kutatóintézet kollektívája rendszeresen tart kéziratvitákat. Ezeken a szemináriumokon, amelyek a belső szóhasználatban a „Tudósklub” elnevezést kapták, egy-egy intézeti vagy külsős kolléga, legtöbbször még félkész kéziratát vitatják meg. A Tudósklubnak nincsen kötött koreográfiája, legtöbbször a kézirat szerzője 15-20 percben bemutatja az egyébként már korábban átküldött írást, majd az intézet munkatársai és a külső meghívottak hozzászólnak. A fókusz mindig az, hogy a hozzászólásokkal javítsák az írás minőségét.
Az idei első tudósklubot az Intézet február 26-án tartotta, amelyen a vendégprofesszorként hazánkban (a Politika- és Államelméleti Kutatóintézetben) tartózkodó Federico Ponzoni, a Pontificia Universidad Católica de Chile professzora mutatta be A reasonable approach to workers substitution in the age of AI: An approach based on an analytic-thomist philosophy of technology című kéziratát. Ponzoni professzor régebb óta foglalkozik a technológia filozófiájával, ez az írása a mesterséges intelligenciának a munka világában történő használatát boncolgatja.
A tanulmány az ész és a rend arisztoteliánus-tomista elméletéből indul ki. Tamás szerint az ész (reason) a rendhez (order) négyféleképp viszonyulhat. Az első rend a természet rendje, amelyben az ész a természeti törvényeket ismeri fel. A második rend az ész önmagára történő reflexiója, az ész rendje, ilyen például a logika vagy a matematika. A harmadik rend, amelyben az ész az akaratba visz rendet, a morális rend. Végül a negyedik rend a tárgyak készítésének a rendje, a mesteremberi tudás.
A tanulmány érvelése szerint az emberi munka világa nemcsak a negyedik rendhez kapcsolódik, hanem tulajdonképp mindegyikhez. Azonban vannak olyan munkatípusok, amelyek az emberi kapcsolatokon alapulnak, és ezek kötődése a harmadik, morális rendhez különösen erős. Ilyen az egyetemi oktató, a pszichoterapeuta, de ilyen egy empatikus bölcs üzleti vezető is. Minden munkában, ahol a harmadik rend szerepet játszik, problematikus az ember gépekkel történő helyettesítése, és ezekben a munkakörökben az ember morális ágenciájára mindig szükség lesz. Mivel a gépek, még a legfejlettebb mesterséges intelligencia sem morális ágens, az ember ezekben a helyzetekben nem helyettesíthető.
A tanulmányt élénk vita követte, amelyben az intézet munkatársai alapvetően egyetértettek a dolgozat következtetéseivel, de sok ponton kiegészítették a szerző érvelését.