Konferenciafelhívás: Európai értékek a legújabb technológiák között

Időpont: 2025. május 22.

Helyszín: Nemzeti Közszolgálati Egyetem, Ludovika Főépület, 1083 Budapest, Ludovika tér 2.

Az Alkotmánybíróság, a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság, valamint az NKE Információs Társadalom Kutatóintézete 2025 tavaszán ismét megrendezi éves konferenciáját a technológiai fejlődésnek az emberre, a társadalomra, az államra és a jogra gyakorolt hatásával összefüggő témák megvitatására. 

2020-ban és 2021-ben két „felforgató technológia”, a mesterséges intelligencia és az internetes platformok voltak konferenciáink terítékén, majd 2022-ben konkrét technológia meghatározása nélkül egy kulcsfontosságú hatásterületet, a demokráciát választottuk fókuszpontnak. 2023-ban és 2024-ben szintén nem szűkítettük az esemény témakörét meghatározott technológiára, hanem azt jártuk körbe, hogy az új technológiák használata milyen következményekkel jár az egyének személyiségére és jogaira, illetve az emberi közösségek életére. 

Az idei konferencia ismét szélesre nyitja horizontját, és azt vizsgálja, miként reagál az európai gondolkodás és szabályozás a technológiai fejlődés jelentette kihívásokra. A digitális információs eszközök és mesterséges intelligenciák terjedése egyre fokozódó mértékben fejti ki hatását emberi mivoltunkra, személyes körülményeinkre és társadalmaink működésére. Bár az ezzel jelentkező kihívások globálisak, a válaszkeresés terén világos eltérések rajzolódnak ki a nemzetközi politikában és jogalkotásban. A nemzetközi példák között jól körvonalazható egy sajátosan európai megközelítés, amely mind gondolkodásában, mind szabályozási megoldásaiban az öreg kontinensen közösen vallott értékeket igyekszik középpontba helyezni. Legyen szó a mesterséges intelligencia korának emberéről vallott antropológiai nézetekről, az egyént megillető alkotmányos és törvényes jogokról, vagy a demokrácia és a társadalmi élet működéséről, az európai gondolkodás, illetve az uniós és nemzeti jogalkotások jellegzetes értékekre és szempontokra épülnek. A jelenleg alakulóban levő geopolitikai viszonyok között kiváltképp érdemes megvizsgálni, miben rejlik ennek az európai útnak a sajátossága, és milyen jövő várhat rá. 

Az elmúlt évekhez hasonlóan a konferencia egyaránt tárgyalja az új technológiák pozitív és negatív következményeit. Egyrészt az újabb technológiák körébe sorolható bármely megoldásnak – az internettől a Big Data alapú alkalmazásokon, a mesterséges intelligencián át a különféle digitális eszközökig – helye van a vizsgálandó kérdések között. Másrészt a konferencia az európai megközelítést tágan értelmezve az egyén személyiségére, jogaira, érdekérvényesítési lehetőségeire, illetve a társadalmi működésre gyakorolt hatások mellett azoknak a kérdéseknek is helyet kíván biztosítani, amelyek a technológiák ember általi irányítására, illetve az emberi tényező megkerülhetetlenségére vonatkoznak.

Az idei konferencia egyszersmind a 30 éves magyar adatvédelmi intézményrendszer köszöntése is, hiszen az első magyar adatvédelmi biztos 1995-ben kezdte meg működését. 

Várjuk előadók jelentkezését a jog- és államtudomány, a politikatudomány, a gazdaságtan vagy a bölcsészettudományok területéről.

A konferenciára előadással 2025. április 11-ig lehet jelentkezni az előadás témáját röviden (legfeljebb 200 szóban) kifejtő absztrakttal az itki@uni-nke.hu e-mail címen.