Az infokommunikációs szolgáltatások társadalmi hatásának sajátosságai Magyarországon/Közép-Európában – empirikus kutatás
Kutatóintézetünk rendszeresen végez nagy mintás kutatásokat a hazai és a környező országok információs társadalmának mélyebb megismerése érdekében. Társadalmi szerepvállalásunk keretében közkinccsé tesszük adatfelvételeink teljes adatbázisát, bízva abban, hogy primer adatokkal tudjuk gazdagítani az információs társadalom kutatását. Az adatbázisok a Creative Commons licenc CC BY-NC-ND hatálya alá esnek. Az adatbázisok és a kérdőívek iránt érdeklődők kutatóintézetünk tudományos főmunkatársának írhatnak e-mailt: Rab Árpád rab.arpad.szoreny@uni.nke.hu. Minden adatfelvételünk reprezentatív a teljes hazai lakosságra nem, kor, végzettség és településtípus szerint.
2025
– A mesterséges intelligencia társadalmi percepciója – a kutatásban a magyar emberek általános attitűdjét vizsgáltuk a mesterséges intelligenciával kapcsolatban, illetve azt, hogy miként vélekednek a mesterséges intelligencia használatáról és kockázatairól egyes alkalmazási területeken. A telefonos adatfelvételre 2023 novemberében-decemberében került sor.
A jelentés itt olvasható: Mit gondolnak a magyarok a mesterséges intelligenciáról? – kutatási jelentés
2024
– Bizalom, tudatosság, veszélyérzet az interneten 2024 – longitudinális hazai alapkutatás negyedik adatfelvétele. Adatfelvétel ideje: 2024 február.
A négy longitudinális adatfelvétel összefoglaló kutatási jelentése itt olvasható: Viszonyunk az internethez, a hírforrásokhoz és a Facebookhoz
2021
– Bizalom, tudatosság, veszélyérzet az interneten 2021 – longitudinális hazai alapkutatás harmadik adatfelvétele. Adatfelvétel ideje: 2021 november.
A jelentés itt olvasható: A pandémia hatása a magyar információs társadalomra 1.
– Okostelefon függőség kutatás – 15 kérdéses mini kutatás. Adatfelvétel ideje: 2021 november.
A jelentés itt olvasható: Okostelefon-függőség a magyar társadalomban
– DIGCOMP kutatás – az internethasználók digitális kultúra használati kompetenciáinak mérése – 50 kérdéses nagy kérdőív. Adatfelvétel ideje: 2021 november.
– Facebook kutatás – a Facebook hazai használatának mélyrétegi feltáró kutatása – 70 kérdéses nagy kérdőív. Adatfelvétel ideje: 2021 november.
2020
– Bizalom, tudatosság, veszélyérzet az interneten 2020 – longitudinális hazai alapkutatás. A 2019-es kutatás eredményeinek longitudinális kiegészítése mellett külön blokkban foglalkoztunk a koronavírus okozta korlátozások online attitűdökre gyakorolt hatásával. A jelentés előkészületben.
– Internetes attitűdök – Régiónk és a világháló. Csehország, Lengyelország, Magyarország és Románia nemzetközi kutatás és elemzés. Adatfelvétel ideje: 2019 október és november.
A jelentés itt olvasható: Internetes attitűdök – Régiónk és a világháló
2019
– Bizalom, tudatosság, veszélyérzet az interneten 2019 – longitudinális hazai alapkutatás. Adatfelvétel ideje: 2019 november.
A jelentés itt olvasható: Bizalom, tudatosság, veszélyérzet az interneten 2019
A kutatásban részt vevő kutatók:
Kutatásvezető: Török Bernát, Rab Árpád